V ponedeljek, 27. 1. 2020 je bil Svetovni dan spomina na žrtve holokavsta. Ob tej priložnosti smo se 2 učenki iz 9. (Naja Galien in Nika Jurkovič) in 2 učenca iz 8. razreda (Urban Čuš in Aljaž Štrakl) v okviru Unesco ASP mreže udeležili učne ure v lendavski sinagogi.

Učno uro je izvajala učiteljica zgodovine za lendavske učence devetošolcev ter za goste iz drugih osnovnih šol. Osrednja tema letošnje obeležitve je bila: Kaj nam pripoveduje naše mesto? Spominjali so se družin iz Lendave, ki so bile žrtve holokavsta. Učenke 9. razreda so predstavile tri takšne judovske družine. Gostja ga. Beata Lazar je predstavila svojo knjigo Židje v Lendavi, kjer je prav tako pripovedovala o težkih zgodbah, ki so jih te družine preživljale. Učiteljica zgodovine je večkrat omenila tudi, da se je Lendava lani pridružila projektu »tlakovci spomina«, kjer so pred hiše nekdanjih judovskih lastnikov položili t. i. spotikavce oz. tlakovce spomina. Gre za spominska obeležja, tlakovcev z napisom imen žrtev, datumov rojstva in smrti ter njihova usoda.

Zgodovine ne moremo spremeniti, lahko pa nas spremenijo dogodki in se iz teh dogodkov učimo.

 Zapisala: Sanja Krajnc