V sredo, 17. maja 2017, se je odvijal  5. UNESCO ASP tek na Ptuju.

Cilji  Unescovega ASP- teka mladih so::

  • da mlade navdušimo in naučimo, da razgibano telo pomeni razgibane možgane (slogan 2. teka je bil: Razgibajmo telo – razgibajmo možgane),
  • da  postane gibanje in zdravo prehranjevanje način življenja generacije« y »in generacije« z«,
  • da  ozaveščamo o nevarnostih dopinga tudi v rekreativnem športu  (slogan  3. teka je bil:  Vedno na pravi poti – brez dopinga do cilja),
  • da  pravica do športa in gibanja ni enako dostopna vsem mladim sveta in, da smo vsi odgovorni , da s svojimi aktivnostmi  na to opozarjamo in po svojih močeh spreminjamo (slogan 1. teka je bil:  Vsak ima pravico, da v miru teče svoj tek življenja)
  • da se povezujemo in sodelujemo skozi šport  (med zavodi v slovenski in svetovni UNESCO ASP mreži , s šolami izven mreže, z organizacijami , med generacijami, med narodi),
  • da s tekom povezujemo kulturo športa s kulturo miru, spoštujemo različnost in razvijamo strpnost.

 

Na tem teku je sodelovalo več kot 2300 otrok, učencev in dijakov iz celotne Slovenije. Tega teka, ki ni tekmovalne narave so se   udeležil tudi naslednji učenci naše šole: Gabrijel Z., Nik K., Filip Š., Jan Š., Nika L., Maj G. in Niko Z.  Tekli so po starem mestnem jedru na 1300 m. Poleg teka so se odvijale tudi številne ustvarjalne delavnice, na katerih so lahko sodelovali. Ker pa ima UNESCO tek tudi številne ambasadorje, smo lahko videli marsikatero znano osebo: ministrico za šolstvo, Primoža Kozmusa, Jakova Faka in številne druge. Nekateri učenci so si pridobili tudi avtogram. Tako smo na Ptuju preživeli čudovit sončen dan in se polni lepih vtisov vrnili domov.

Zapisala:
Petra Maurič