V sredo, 27. 1. 2016 je bil Svetovni dan spomina na žrtve holokavsta. Ob tej priložnosti smo se 2 učenca iz 9. (Matjaž Mir, Teo Vajs) in 1 učenka iz 8. razreda (Aneja Rozman) v okviru Unesco ASP mreže udeležili učne ure v lendavski sinagogi.

DSCN3104

Učno uro je izvajala učiteljica zgodovine za lendavske učence devetošolcev ter za goste iz drugih osnovnih šol. Za uvod je podala glavno vprašanje, to je ZAKAJ, ob katerem smo vsi razmišljali, učenci pa so podali tudi svoje ideje.

Nato je učenka 9. razreda predstavila judovsko vero in sama grozodejstva, ki so se dogajala pred več kot 71. leti.

DSCN3106

Posamezne družine lendavskih židov nam je predstavila ga. Beata Lazar.

DSCN3112

Za konec smo poslušali petje učenke in si ogledali kratek film, na katerem smo lahko videli skozi slike zgodovino v 2 minutah, katera ne predstavlja samo pozitivnih, dobrih dogodkov ter dosežkov ampak tudi krutost človeštva.

DSCN3116

Misli:

»Zgodilo se je, torej se lahko spet zgodi; to je bistvo tega, kar imamo povedati.«

»Spominjanje je tista ključna vez, ki povezuje preteklost s sedanjostjo in preteklost s prihodnostjo. Spominjati se pomeni obnoviti vero v človečnost…«

DSCN3126

Zapisala: Sanja Šafarič