Svetovni dan človekovih pravic obeležujemo 10. decembra, saj je bila takrat leta 1948 v Parizu sprejeta Splošna deklaracija človekovih pravic, ki je drugi najbolj prevajan dokument v svetu.

20151214_121855

Na OŠ Sv. Jurij ob Ščavnici smo ga obeležili pri pouku Državljanske in domovinske kulture ter etike v 7. in 8. razredu. V 7. razredu so učenci prebrali Splošno deklaracijo o človekovih pravicah. Na barvni papir so narisali svojo roko z dlanjo in nanjo napisali eno od človekovih pravic. Obrise svojih rok z zapisano pravico so izrezali in prilepili na plakat. V 8. razredu pa so se učenci vključili v maraton pisanja apelov, ki ga izvaja Amnesty Internacional. Učenci so s pomočjo različnega gradiva spoznavali posameznike, ki so jim kršene človekove pravice in zanje pisali in risali solidarnostna sporočila.

 

20151214_121819

Zavedamo se, da je Splošna deklaracija človekovih pravic nastajala dolgo skozi zgodovino. Danes, ko jo imamo, se je moramo zavedati in jo živeti skozi svoja življenja.

 

Anita Zelenko, prof.