V sredo, 6. novembra 2019, je Osnovna šola Toneta Čufarja Maribor v sodelovanju z Javnim skladom Republike Slovenije za kulturne dejavnosti ter Pedagoško fakulteto Maribor organizirala 1. mednarodno grafično kolonijo EKralj. K sodelovanju je povabila učence slovenskih osnovnih šol, učence sosednjih držav in učence pobratenih šol.

Grafične kolonije sta se udeležili tudi dve učenki naše šole in sicer Nina Jurkovič iz 9.a ter Tina Veberič iz 9.b razreda. Obe učenki zelo radi raziskujeta skrivnosti in zakonitosti likovnega sveta, v katerem izzivalno iščeta notranjo harmonijo. Likovna umetnost ni le barva in črta…ampak pot… do smisla…

Srečanje se je začelo prijaznim pozdravom in kulturnim programom organizatorjev.

Kmalu za tem je 34 učencev iz 17 slovenskih šol ter učencev iz Hrvaške in Avstrije vabilo v ustvarjalno atmosfero. Na izbiro sta bili dve grafični tehniki, sitotisk kot  tehnika ploskega tiska in suha igla, tehnika globokega tiska. Nina in Tina sta izbrali slednje. Po razdelitvi materiala in orodja sta učence v svet grafičnega oblikovanja popeljala priznana grafika g. Bogdan Renko in g. Branko Bandelj.

V sproščenem vzdušju so učenci po svojih skicah z ostro iglo zarezali v aluminijaste plošče…Zareze so ustvarjale sledi, ki simbolično nosijo naslov kolonije EKralj – Po sledeh, saj je idejna zasnova 1. kolonije nastala v spomin likovnemu umetniku Ervinu Kralju. Vsaka zareza v matrico je dokončna, sledi pritiska v trdo kovino ni mogoče izbrisati…kot marsikdaj ni moč izbrisati napačnih življenjskih odločitev…

Po demonstraciji celotnega praktičnega postopka odtiskovanja matric so se učenci spopadli z grafiko, ki je skrivnostna do cilja. Matrico z zarezanim motivom je treba pred odtiskovanjem na navlažen papir popolnoma premazati z barvo, potem pa spet zbrisati…barva ostane le v zarezah, iz katerih se pod močnim pritiskom grafične stiskalnice odtisne

na papir. Zrcalna podoba odtisnjenega grafičnega lista očara zasnovano idejo.

Tako sta svojo zamisel… svoje sledi… v matrico zarezali Nina in Tina. Napačnim potezam nista dali priložnosti…dali pa sta priložnost svoji izvirni kreaciji…ki je njuna pot…pot do smisla…

 

Čestitke Nini in Tini za odlične grafike, ki bodo na ogled 6. decembra ob odprtju razstave v spomin Ervinu Kralju v sklopu proslave ob 120-letnici Osnovne šole Toneta Čufarja Maribor.

 

Mira Petek