Prava. In ena sama – mama!

Materinski dan na OŠ Sv. Jurij ob Ščavnici

 

Na predvečer materinskega dne, 24. 3. 2017, je v Kocbekovi dvorani Kulturno-upravnega središča Sveti Jurij ob Ščavnici potekala že tretja prireditev v okviru praznovanja 250-letnice OŠ Sv. Jurij ob Ščavnici.

Le-ta je bila darilo, ki so ga učenci ter njihovi mentorji namenili materam, in sicer predvsem kot zahvalo za svoj biti, obstajati. Tone Pavček, Slovencem ljub in radobeseden ter v naslovu izposojen velikan poezije, je zapisal: »Rojstvo je zame najlepša beseda, je beseda besed in vsebeseda. Poimenuje tisto, česar ni bilo, pa se je narodilo: otrok, ptica, roža, lepa misel, še lepša ljubezen. Je prvi mejnik in večni majnik, ko se spočenja življenje in svet obnavlja.«

Prireditev sta prijetno povezovala učenca 5. razreda, Eva Kurbos in Patrick Vogrinec. Pričela se je s prihodom prvošolcev, ki so deklamirali Kosovelovo Nesem sončnico na rami. S tem so simbolično primerjali sončnico z materjo, ki je hkrati nežna in krhka, a tudi neznansko močna ter zmožna brezpogojne ljubezni. Sledila je vrsta točk, ki bi jih lahko razdelili v tri tematske skupine. Ena je opevala pomladno prebujenje z znanilci pomladi: trobenticami, vijolicami, lilijami, čebelami, metulji … V drugi je bila izpostavljena mati, ki vsako jutro svojega otroka zbudi z nasmehom na obrazu, vsako stvar premisli dvakrat – enkrat zase in drugič za otroka – in razume tudi tisto, česar otrok ne pove. Ob vsem tem pa še hodi v službo, kuha, pere, lika, pospravlja …Z recitalom Pavčkovih pesmi so učenci pokazali, da jim je ob materi pomembna celotna družina, in sicer babice, dedki, tete, strici ter seveda očetje. Poudarili so, da očetova roka, ki poboža otroka, poboža tudi materino srce. Glasbeni točki, skeč Janezek ter namišljeni zvezdniški intervju z znano osebo, to je Injo Zalta, pa so zaznamovali tretjo, tematsko raznovrstno skupino. Dobro uro trajajoča prireditev, ki je bila zares »bogata gostija iz sončnih pogač in luninega biskvita«, se je zaključila s pesmijo. Na odru so vsi nastopajoči, teh je bilo kar sto dvajset, z združenimi močmi zapeli zaključno pesem, kar je naredilo prireditev še toliko bolj čarobno.

Da bi čarobnost prijaznih medsebojnih odnosov trajala vse leto in vsak dan posebej, je želja vseh učencev in zaposlenih na OŠ Sv. Jurij ob Ščavnici. In ker nihče ne zna povedati lepše, kot je to znal že uvodoma citirani Tone Pavček, naj zaključimo s še eno lepo mislijo, ki je prišla izpod njegovega peresa in se rodila v njegovem srcu: »Vsaka mama je prava mama, / dana za srečo in za veselje. / Prava. In ena sama. / Dana za vse življenje.«

Besedilo: Maja Strah

Fotografije: Aleš Pukšič