V petek, 30. 9. 2022 so se 3 učenke 6. b razreda, Nina Fekonja, Sofia Dreven in Zala Pšeničnik z  mentorico Sanjo Krajnc, udeležile Nacionalnega srečanja Unesco šol v Semiču z naslovom Dediščina Bele krajine. V uvodu so si ogledali kulturno prireditev Biserna ogrlica belokranjske dediščine.

 

Po prireditvi pa so se učenci razdelili v različne delavnice. Učenke naše šole so se udeležile delavnice Kočevarski plesi in noša.

Spoznale so, da so za žensko narodno nošo značilna bela ruta okrog glave, dolg zeleno – moder brezrokavnik, spredaj odprt. Pod njim srajca, zavezana z rdečim pasom, rdeče nogavice in črni čevlji. Tako oblečena gospa se nam je tudi predstavila. Učenke so zaplesale nekaj plesov, kot sta Zibenšrit in Rašpla.

Na koncu pa so barvale tudi pobarvanko z narodno nošo.

Zaključek srečanja je potekal pred kulturnim domom v Semiču, kjer so strnili dogodek z ogledom nastopa pevskega zbora in folklore združenih učencev in dijakov Unesco šol.

Učenci in učitelji iz Pomurskega središča Unesco šol:

Sanja Krajnc