TRADICIONALNI SLOVENSKI ZAJTRK
Na naši šoli je v petek, 18.11. 2016, ko država obeležuje dan slovenske hrane, že šestič zadišalo po tradicionalnem slovenskem zajtrku. Sestavljali so ga domač kruh, mleko, maslo, med in jabolko. Namen projekta je spodbujanje lokalne samooskrbe s kakovostno hrano iz domačega okolja in ozaveščanje otrok o pomenu zdravega prehranjevanja ter gibanja. Temu primerno je sledilo pestro dogajanje skozi celoten šolski dan.
Tudi letos so nas obiskali »jurjevški« čebelarji in nam najprej predstavili delo s čebelami. Veseli nas in se jim zahvaljujemo, da so se odzvali povabilu ter, da so za šestošolce izvedli različne delavnice. Učenci so tako pekli medenjake, vlivali sveče iz voska, barvali panjske končnice in zabijali satnice. Spoznavali so tudi vpliv prehranjevanja na duševno zdravje ter celo zaplesali. Veselje jih je bilo opazovati pri zavzetem delu.
Na pobudo čebelarjev smo se pridružili petju Slakove, že skoraj ponarodele, pesmi, »Čebelar«, ki so jo ob istem času zapeli številni slovenski šolarji. Tako smo poskušali vplivati na vpis v Guinnessovo knjigo rekordov oziroma dati svoj prispevek k razglasitvi svetovnega dneva čebel. Sedmošolci so na omenjeno temo izdelovali plakate in jih razstavili po šolskih hodnikih. Izvirnosti jim ni manjkalo.
Osmošolci in devetošolci so se odpravili peš na »teren«. Prvi so se odpravili v bližnje Dragotince, kjer jim je prijazna gospodinja, ga. Korošec, predstavila peko domačega kruha. Seveda so ga lahko tudi poskusili.
Devetošolci so obiskali kmetijo Lančič v Žihlavi, kjer so jim z veseljem predstavili potek dela na kmetiji in njihov trud za pridelavo in predelavo kakovostne lokalne hrane. Prav tako so si še ogledali intenzivni in visokodebelni sadovnjak na Stari Gori in Ženiku. Učenci 8. in 9. razreda so tako združili poučno in koristno s prijetnim ter se ob tem še pošteno razgibali, kar pa je bil tudi eden izmed namenov tega dne.
Zapisala: Anita Omulec, prof.